למה צריך תוכנית עסקית?

מיקוד: פנימה-עסק קיים/החוצה-עסק חדש/סטארט-אפים לגיוס מימון, תכנית בסיסית בהקמה של עסק עבור היזם

בחיים האישיים שלנו, היכולת לזרום באופן ספונטני, נחשבת לרצויה ואף למבורכת. אתם יכולים לקום בבוקר ולהחליט שהיום, בא לכם לנסוע לאילת. העניין הוא, שזה עובד מעולה בחיים האישיים שלנו, אבל שם בדיוק זה גם צריך להישאר. את אותה נטייה ישראלית "לזרום" מביאים איתם חלק גדול מבעלי העסקים הקטנים או הביתיים גם אל התחום העסקי, אבל שם, זה הרבה פחות סבבה. למעשה, במובנים מסוימים, מדובר במתכון די בדוק לזה שהעסק שלכם "יזרום" לכיוון הסטטיסטיקה העגומה של אלפי העסקים הנסגרים בכל שנה. אם אתם בתחילת דרכו של עסק חדש, או אפילו מנהלים כבר עסק קטן, מה שיכול לפקס ולמרכז אתכם הוא דווקא תוכנית עסקית.
כן, אנחנו יודעים ש"תוכנית עסקית" זה נשמע גדול ו"כבד" כזה, אבל מה לעשות?
עסק לא יכול להתנהל לאורך זמן על זרימה וציפה מסוף חודש אחד לבא אחריו!

אז למה, בעצם, זקוק עסק לתוכנית עסקית?

בואו נתחיל בהסבר קצר מהי תוכנית עסקית. תוכנית עסקית, מהווה, למעשה, את עמוד השדרה הניהולי של העסק, ומספקת לבעלי העסק (או למנהליו) את התמונה העתידית הכוללת שלו מכל האספקטים – השיווקי, הטכנולוגי, התפעולי, הכלכלי וכד'.

בהתאם לכך, מתחלקות הסיבות לעריכתה של תוכנית עסקית כזו לכמה גורמים:

בעסק חדש – תוכנית עסקית משמשת, במידה רבה, לצורך הצהרת כוונות. כלומר, אנחנו מצויים כיום בנקודת זמן מסוימת, בנקודת הזמן הבאה בכוונתנו להיות במצב X, בנקודה שלאחריה במצב Y וכן הלאה. כמובן שאותם X או Y מתייחסים לאספקטים השונים של העסק ולא רק לרובד בודד. כאן, משמשת התוכנית העסקית בעיקר לצרכים פנימיים של העסק.

בעסק קיים הנקלע למשבר או נמצא בפני תהליכי שינוי – כאן תשמש התוכנית העסקית (אם לא נערכה כזו בעבר) משהו מעין "פוס, עצור משחק!" המאפשרת לבעלי העסק לחשב מסלול מחדש, על בסיס ניסיון העבר. במקרים הללו, היא יכולה לשמש לצרכים פנימיים, או, במקרים של בקשת הלוואה לצורך הבראת העסק, לצרכים חיצוניים להגשה לקרן המשקיעה או לבנק.

בעסק חדש או בעסק קיים לצורך גיוס מימון – למרות יתרונותיה במיקוד העסק, רבים מהעסקים (בעיקר הקטנים שבהם) עורכים תוכנית כזו רק כשהם נאלצים להציגה לגורם חיצוני, לצורך גיוס מימון או שכנוע משקיעים, למשל. כאן, חשוב מאד, למרות הרצון להפוך את התחזית לוורודה ככל שניתן, לדבוק במציאות. חשוב לזכור שאם התוכנית העסקית הזו משמשת לכם כבסיס לקבלת הלוואה, התחזיות האופטימיות מידי עלולות להתנפץ על סלעי המציאות ולגרום לחדלות פירעון במהירות!

בשורה התחתונה,
תוכנית עסקית מאפשרת לכם לקבל זווית ראיה כוללת על העסק שלכם ועל התחזיות לגביו, מכל האספקטים האפשריים. התנהלות ללא תוכנית כזו עלולה להיות מסוכנת ולא אחראית!

Assist-Team הדרך הנכונה להקמה של סטארטאפ חדש 

כתיבה של תוכנית עסקית אשר תלווה אותך החל מגיוס משקיעים עד הקמה נכונה ומהירה של סטארטאפ חדש 

054-7191999

18:00 - 9:00

דוד סחרוב 3

ראשון לציון

שעות פעילות:
א'-ה': 09:00-18:00

info@assist-team.co.il

כתבו לנו

לתיאום פגישת ייעוץ ללא התחייבות

צור קשר