משכנתאות לעסקים

כאשר מדברים על נטילת משכנתא, האסוציאציה המיידית אותה כולנו עושים, תהיה, לרוב, הלוואה המיועדת לנדל”ן פרטי – הלוואה המוענקת ללווים לצורך רכישתם של דירת המגורים או הבית הפרטי. אולם, על אף שרכישות הנדל”ן הללו נחשבות לסיבה העיקרית לנטילת המשכנתאות, תחום המשכנתאות בישראל אינן ממוקד אך ורק בהן.

לאורך השנים, הלך והתפתח בארץ גם תחום משכנתאות לעסקים, שעיקרון הפעולה מאחוריו דומה למדי לזה של משכנתאות הדיור – בעל העסק מקבל הלוואה שמטרתה רכישת נכס נדל”ן עסקי או מסחרי (כמשרד, מפעל, או חנות) בתמורת לשעבוד הנכס. בחינה מעמיקה יותר של משכנתאות לעסקים תגלה, כי לתחום זה מספר מאפיינים ייחודיים משלו, יתרונות, ואף חסרונות.
אבל, אנחנו מקדימים את המאוחר, בואו נתחיל מההתחלה:

מי זקוק למשכנתאות לעסקים?

באופן טבעי, מרבית בעלי העסקים, החברות או נותני השירותים, זקוקים למרחב מוגדר מסוים שבו יוכלו לנהל את פעילותם השוטפת. בחלק גדול מהמקרים, עבור עסקים קטנים, בתחילה, אותו “מקום” הנדרש לפעילות, יכול להיות ממוקם בביתם הפרטי של הבעלים.

אבל, עם הגדלת היקף הפעילות, פעילות מסוג זה כשהיא מתנהלת מתוך בית פרטי, עלולה להיות מוגבלת למדי, או, לחילופין, לפגוע בשגרת החיים של החיים בבית. לכן, גם חלק מהעסקים הקטנים או הביתיים, בשלב מסוים בפעילות יתחילו לחפש “מקום” משלהם – חנות או משרד, שממנו הם יוכלו לפעול באופן שוטף. חלק מהעסקים יבחרו לשכור מקום כזה לפרק זמן משתנה.

במקרה כזה, הם לא יזדקקו להון הראשוני, אלא יצטרכו לעמוד בתשלום דמי השכירות החודשיים והוצאות תפעול משתנות, על פי מיקום הנכס והדרישות שבמקום (למשל, על חנויות ומשרדים הממוקמים בקניון מוטלים דמי תפעול הנוגעים לשירותים משותפים שונים).

אבל, כנגדם, ישנם בעלי העסקים או החברות, אשר מעדיפים לרכוש את החנות או המשרד שממנו תתנהל פעילותם.

מהם יתרונות רכישת נכס נדל”ן מסחרי?

במקרה של רכישת הנכס, אמנם, העלויות הראשוניות עלולות להיות גבוהות, אולם, מאידך, קיימים יתרונות אחרים, למשל, קביעותו של מיקום העסק והשקט הנפשי של הבעלים לאורך זמן, כתוצאה מכך שהוא אינו נדרש לשנות את מיקום העסק אחת למספר שנים, בהתאם להעדפות ולתנאי הגוף המשכיר).

כתוצאה מכך, גם ייתכן מצב שבו, לאחר מספר שנים של שימוש באופציית השכירות, יתפתח אצל בעלי העסק הרצון לרכוש נכס שיהווה ה”בסיס” הקבוע לעסק שלו.

במקרים כאלה, רכישת נדל”ן מסחרי, תאפשר לבעל העסק ליהנות מעליית ערכו בשל התפתחות האזור, או להשכיר אותו לאחרים, במידה והוא מחליט לסגור את העסק הנוכחי שלו.

משכנתאות לעסקים מול משכנתאות למגורים

ברמתן הבסיסית, משכנתאות לעסקים אינן שונות במהותן ממשכנתאות המיועדות לרכישת נכסים פרטיים – הבנק מעניק לעסק הלוואה לצורך רכישת נכס, וזאת, תמורת שעבודו, כשלרוב, הסכומים הם נמוכים מעט יותר.

בדומה למשכנתאות הרגילות, גם המשכנתאות לעסקים מציעות מספר מסלולים לבחירה – בריבית משתנה או קבועה, צמודה למדד המחירים לצרכן או למטבע חוץ וכד’.

גם כאן, הנכס משועבד לטובת הבנק המלווה ולכן, במצב של חוסר יכולת לעמוד בשלום המשכנתא, הבנק הופך לנושה המועדף והבית עובר לרשותו.

יתרונן העיקרי של משכנתאות לעסקים מתגלה במיוחד עבור העסקים הקטנים, בהם פחות קיימת הפרדה בין החשבונות – נטילת משכנתא לעסקים מאלצת אותם, במידה מסוימת, להפריד בין החשבון ותזרים המזומנים הפרטי-משפחתי לבין התזרים והחשבון העסקיים.

Assist-Team הדרך הנכונה להקמה של סטארטאפ חדש 

כתיבה של תוכנית עסקית אשר תלווה אותך החל מגיוס משקיעים עד הקמה נכונה ומהירה של סטארטאפ חדש 

 כל הזכויות שמורות © 2017  Assist-Team 

לתיאום פגישת ייעוץ ללא התחייבות

צור קשר